100 miljoonaa syytä toimia
Sotkamon talous on kriittisessä vaiheessa. Velka on nousemassa yli 100 miljoonaan euroon ja ilman rohkeita päätöksiä suunta ei muutu. Viidessä vuodessa velka on lähes viisinkertaistunut, kassavarat ovat sulaneet 20 miljoonaa euroa ja käyttötalouden alijäämää on paikattu lainarahalla. Vaikka viime tilikauden tulos näyttää plussaa, kyse on vain laskennallisesta voitosta. Todellisuudessa talouden tila ei ole parantunut.
Kunnalla on omaisuutta, mutta hallitsematon velkaantuminen kertoo vakavista rakenteellisista ongelmista. Se sitoo resursseja, nostaa korkokuluja ja kaventaa mahdollisuuksia tehdä tarvittavia investointeja. Vaikka sähköyhtiöomistus ja aiemmasta myynnistä saaduilla varoilla tehdyt sijoitukset tuovat yli 100 miljoonan euron sijoitusvarallisuuden, tämä ei saa synnyttää väärää turvallisuuden tunnetta. Suuri osa sijoituksista on sähköyhtiön osakkeissa yhdessä korissa, eikä osinkotuotto ole riittävällä tasolla.
Talouden tasapainottamista on jatkettava määrätietoisesti. Menot on arvioitava kriittisesti ja rakenteellisia uudistuksia tehtävä niin, että peruspalvelut turvataan. Investoinnit on kohdistettava vain välttämättömiin tai käyttötaloutta vahvistaviin kohteisiin. Kaikki kunnan omistukset on käytävä läpi: onko sähköyhtiön omistus paras sijoitus vai tulisiko varoja hajauttaa? Pelkkä kulujen karsiminen ei riitä, vaan tarvitaan uusia tulonlähteitä. Yritysyhteistyötä on vahvistettava, matkailua kasvatettava ja yrityksiä houkuteltava sijoittamaan Sotkamoon.
Velkaantuminen on pysäytettävä. Velkaa ei saa enää ottaa ilman selkeää takaisinmaksusuunnitelmaa ja tuotto-odotusta. Velkamäärää on vähennettävä hallitusti ja käyttötalous saatava pysyvästi ylijäämäiseksi.
Sotkamolla on kaikki edellytykset menestyä, mutta se vaatii talouskuria ja vastuullisia päätöksiä. Kuntavaaleissa ratkaistaan, jatkammeko velkakierteessä vai rakennammeko kestävän tulevaisuuden. Minä valitsen vastuullisen taloudenpidon, valitsetko sinä?
Sami Mähönen
Kunnanvaltuutettu ja kuntavaaliehdokas (kok)