Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Kainuun Kokoomus

  • Tervetuloa
  • Ajankohtaista
  • Kuntavaikuttaminen
  • MeistäLaajenna
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
  • Tapahtumat
  • Vaalit
  • Podcast
  • Ota yhteyttäLaajenna
    • Piirihallitus
    • Piiritoimisto
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
Kainuun Kokoomus
Yleinen

100 miljoonaa syytä toimia

6.3.20256.3.2025

Sotkamon talous on kriittisessä vaiheessa. Velka on nousemassa yli 100 miljoonaan euroon ja ilman rohkeita päätöksiä suunta ei muutu. Viidessä vuodessa velka on lähes viisinkertaistunut, kassavarat ovat sulaneet 20 miljoonaa euroa ja käyttötalouden alijäämää on paikattu lainarahalla. Vaikka viime tilikauden tulos näyttää plussaa, kyse on vain laskennallisesta voitosta. Todellisuudessa talouden tila ei ole parantunut.

Kunnalla on omaisuutta, mutta hallitsematon velkaantuminen kertoo vakavista rakenteellisista ongelmista. Se sitoo resursseja, nostaa korkokuluja ja kaventaa mahdollisuuksia tehdä tarvittavia investointeja. Vaikka sähköyhtiöomistus ja aiemmasta myynnistä saaduilla varoilla tehdyt sijoitukset tuovat yli 100 miljoonan euron sijoitusvarallisuuden, tämä ei saa synnyttää väärää turvallisuuden tunnetta. Suuri osa sijoituksista on sähköyhtiön osakkeissa yhdessä korissa, eikä osinkotuotto ole riittävällä tasolla.

Talouden tasapainottamista on jatkettava määrätietoisesti. Menot on arvioitava kriittisesti ja rakenteellisia uudistuksia tehtävä niin, että peruspalvelut turvataan. Investoinnit on kohdistettava vain välttämättömiin tai käyttötaloutta vahvistaviin kohteisiin. Kaikki kunnan omistukset on käytävä läpi: onko sähköyhtiön omistus paras sijoitus vai tulisiko varoja hajauttaa? Pelkkä kulujen karsiminen ei riitä, vaan tarvitaan uusia tulonlähteitä. Yritysyhteistyötä on vahvistettava, matkailua kasvatettava ja yrityksiä houkuteltava sijoittamaan Sotkamoon.

Velkaantuminen on pysäytettävä. Velkaa ei saa enää ottaa ilman selkeää takaisinmaksusuunnitelmaa ja tuotto-odotusta. Velkamäärää on vähennettävä hallitusti ja käyttötalous saatava pysyvästi ylijäämäiseksi.

Sotkamolla on kaikki edellytykset menestyä, mutta se vaatii talouskuria ja vastuullisia päätöksiä. Kuntavaaleissa ratkaistaan, jatkammeko velkakierteessä vai rakennammeko kestävän tulevaisuuden. Minä valitsen vastuullisen taloudenpidon, valitsetko sinä?

Sami Mähönen
Kunnanvaltuutettu ja kuntavaaliehdokas (kok)

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Katso täältä Kainuun Kokoomuksen ehdokkaat kunta- ja aluevaaleihin.
SeuraavaJatka
Podcast jakso 26: Pienten kuntien vetovoima

Kokoomus.fi uutisia

  • Hallitus tukee hyvinvointialueita onnistumaan tehtävässään – luvassa uusia keinoja erilaisten alueiden tukemiseen
  • Opposition hallituskritiikissä ei ole pohjaa eikä johdonmukaisuutta
  • Petteri Orpon puhe puoluevaltuustossa 7.6.2025
  • Velkahuoli heräsi keskustalla ja SDP:llä vasta, kun valta vaihtui
  • Yksityinen ja julkinen rinnakkain – Varhaiskasvatuksen palveluseteli lisää perheiden valinnanvapautta 

Verkkouutiset.fi

  • Antti Häkkänen: Venäjä muodostaa kasvavan ja pitkäkestoisen uhan
  • VU:n kysely: Kaikki paitsi vasemmistoliitto sitoutuvat Naton uusiin puolustusmenoihin
  • Kiinasta lentää mysteerikoneita Iraniin
  • Yli 65-vuotiaille iso muutos: Lääkärille pääsy helpottuu
  • Alaikäisinä Suomeen tulleet kokivat oleskeluluvan saamisen raskaaksi

Seuraa meitä

Facebook

© 2025 Kainuun Kokoomus

Vieritä ylös
  • Tervetuloa
  • Ajankohtaista
  • Kuntavaikuttaminen
  • Meistä
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
  • Tapahtumat
  • Vaalit
  • Podcast
  • Ota yhteyttä
    • Piirihallitus
    • Piiritoimisto
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
Haku