Tekoäly Kainuun hyvinvointialueen mahdollisuutena
Tällä hetkellä kansainvälisissä ja suomalaisissa selvityksissä on arvioitu tekoälyn hyödyntämiseen liittyviä mahdollisuuksia sosiaali- ja terveydenhuollossa. Terveydenhuollossa tekoäly voi esimerkiksi parantaa potilaiden hoitotuloksia, hoitoon pääsyä sekä optimoida resurssien käyttöä. Tekoälyn avulla on mahdollista saavuttaa säästöjä, pelastaa ihmishenkiä ja säästää sekä sote-ammattilaisten että potilaiden aikaa.
Suomessa sosiaali- ja terveysministeriö on käynnistänyt SOTE-tekoälyn ekosysteemin, jonka jäseneksi myös Kainuun hyvinvointialue on liittynyt. Suomen sote-palveluissa on jo nyt tunnistettu noin 50 erityyppistä käyttötapausta, joissa tekoälyä tarjoaa uusia käyttömahdollisuuksia. Tekoäly tarjoaa uusia avauksia esimerkiksi ennaltaehkäisyyn, soten johtamiseen sekä potilas- ja asiakastyöhön.
Suomalaisessa selvityksessä on arvioitu, että keskeisiä hyödyntämiskohteita voisivat olla esimerkiksi ”hoitajakuiskaaja”, jolloin tekoäly tukee työntekijää tiedonhaussa, kirjaamisissa sekä potilas- ja asiakastyössä. Asiakkaan tai potilaan näkökulmasta tekoäly voisi auttaa erilaisissa oirearvioissa ja palveluihin ohjautumisessa. Tekoäly voisi vapauttaa sote-ammattilaisten työaikaa myös erilaisista tukitoiminnoista, kuten hallinnollisista rutiineista.
Tekoälyn hyödyntämiseen liittyy vielä useita haasteita. Tekoälyn sääntely on osin vasta kehitteillä (mm. EU:n tekoälyasetus) ja erilaisiin sosiaali- ja terveydenhuollon käyttömahdollisuuksiin sovelletaan useita eri lakeja. Lainsäädännön lisäksi tekoälyn hyödyntämiseen voi liittyä eettisiä ongelmia. Tekoälyä tuleekin kehittää vastuullisesti, eikä julkisen sektorin ole mahdollista venyttää lakia.
Minun mielestäni Kainuun hyvinvointialueella ei ole varaa jäädä odottamaan tekoälyn kehittymistä. Kainuun hyvinvointialueen tulee olla rohkeasti mukana alkavissa kehittämishankkeissa ja kokeiluissa. Soten tekoälyn kehittyminen voi sekä pienentää julkisia sote-menoja että lisätä yritysten kasvumahdollisuuksia, liikevaihtoa ja kilpailukykyä. Ennen kaikkea se voi parantaa asiakkaiden ja potilaiden palvelua ja keventää työntekijöiden työkuormaa. Matti Heikkinen
YTL, aluevaltuutettu (Kok.)