Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Kainuun Kokoomus

  • Tervetuloa
  • Ajankohtaista
  • Kuntavaikuttaminen
  • MeistäLaajenna
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
  • Tapahtumat
  • Vaalit
  • Podcast
  • Ota yhteyttäLaajenna
    • Piirihallitus
    • Piiritoimisto
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
Kainuun Kokoomus
Kannanotot

Matti Heikkinen: Sähköpyörät kuuluvat kaikille meille

1.12.2022

Polkupyörä on yleensä ensimmäinen kulkuväline, jota opimme käyttämään lapsena. Onkin omituista, että valtiovalta ei tue pyöräilyä ja erityisesti sähköpyöräilyä nykyistä enemmän. Suomalaisten ikääntyessä tarvitaan yhä enemmän keinoja lisätä väestön liikuntaa.

Sähköpyörien kehitys on ollut viime vuosina erittäin nopeaa. Eri arvioiden mukaan sähköpyöräily edistää terveyttä ja säästää luontoa. Sähköpyöräily on selkein liikkumisen megatrendi tällä hetkellä. Sähköpyörä on helppo ja ympäristöystävällinen kulkuväline, sillä se on päästötön liikkumismuoto. Sähköpyöräily sopii myös heikompikuntoisille ja säännöllistä liikkumista aloitteleville.

Suurin este sähköpyörän hankkimiselle on sen korkea hankintahinta. Lisäksi pyörän lataaminen ja säilyttäminen voivat olla hidasteita. Myös mahdollinen pyörävarkaus huolettaa monia. Nykyään tarjolla on myös sähköpyöriä, jotka soveltuvat tavaroiden ja usean ihmisen kuljettamiseen (ns. rahti- ja tavarapyörät). Siksi sähköpyörä on samalla täydellinen vaihtoehto uuden tai toisen auton hankkimista pohtivalle. Sillä voi helposti myös korvata vanhan auton.
Suomessa aikaisemmin käytössä ollut autojen romutuspalkkion tulisi olla suurempi, kun auton sijaan hankitaan sähköpyörä. Romutuspalkkio tulee jatkossa voida käyttää myös jo olemassa olevan polkupyörän sähköistämiseen. Nykymuodossaan valtion verovapaa työsuhde-etu pyöriin kohdentuu vain työssä käyviin ja vain pieni osa työnantajista on ottanut käyttöön pyöräedun.

Suomen kannattaisi ottaa mallia pyöräilyn mallimaasta Hollannista ja laajentaa aikaisempia kokeiluja pyöräilyn lisäämiseksi. Yhtä aikaa on edistettävä työmatkojen korvaamista pyöräilyllä ja kaiken ikäisten ihmisten pyöräilyä.
Sähköpyöräily on mitä parhain terveysliikunnan muoto varsinkin työikäisille ja ikääntyneille. Tämän vuoksi sähköpyörät kuuluvat kaikille ja sähköpyöräilyä tulee edistää kaikin mahdollisin keinoin.

Matti Heikkinen

eduskuntavaaliehdokas

Kajaani

Avainsanat: #eduskuntavaalit#Matti Heikkinen#sähköpyörät

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Kokoomuslaiset seurakuntavaaliehdokkaat
SeuraavaJatka
Riikka Huotari: Oi kuusipuu, oi kuusipuu…

Kokoomus.fi uutisia

  • Pia Kauma: Sdp:n kaavailemat massiiviset veronkorotukset heikentäisivät entisestään ihmisten kykyä selviytyä arjen kustannuksista
  • Ministeri Talvitie haluaa eroon peruskoulun tasapäistämisestä: Tulevaisuuden luokkahuoneessa jokainen saa edetä kykyjensä mukaan 
  • Kokoomuksen eduskuntaryhmä: Suomen on voitava itse päättää, ketä Suomeen tulee
  • Kokoomuksen Valtonen: Tyttöjä ei tule peittää Suomessa
  • Kokoomuksen puoluevaltuusto käsitteli 232 puoluekokousaloitetta 

Verkkouutiset.fi

  • Pitäisikö ratikoiden väriä vaihtaa? Nyt sitä kysytään kaupunkilaisilta
  • Karhunmetsästyksessä käytettiin lähes kaikki poikkeusluvat
  • Karhun epäillään tappaneen kaksi ihmistä
  • Kalifornian miljardöörivero kaatumassa
  • Tulkkaus- ja käännöskulut rikosasioissa kasvoivat 129 prosenttia

Seuraa meitä

Facebook

© 2026 Kainuun Kokoomus

Vieritä ylös
  • Tervetuloa
  • Ajankohtaista
  • Kuntavaikuttaminen
  • Meistä
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
  • Tapahtumat
  • Vaalit
  • Podcast
  • Ota yhteyttä
    • Piirihallitus
    • Piiritoimisto
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
Haku